Ana İçerik:

Sayfa: [1]

Alevilikte Lokma, Kurban (Lokma) Geleneği

  • admin
  • Administrator
  • Ebedi Üye
  • ******
  • Mesaj Sayısı: 154
Alevilikte Lokma, Kurban (Lokma) Geleneği
« : Temmuz 01, 2009, 01:32:06 ÖÖ »

Kurban’ın dinsel ve sosyal anlamları bulunmaktadır. Bir istek ve arzunun yerine gelmesi/geldiği için genelde bir hayvan (koç) kurban kesilip veya bir yemek verilir, canlarla, birlikte yenilir veya dağıtılır. Bunun için belirli bir gün veya tarih yoktur.  Bu gelenek değişik zamanlarda yerine getirilebilmektedir. Günümüzde ilahi bir canlı bir hayvan kesmek zorunlu değil satın da alınabilmekte, para verip alınan veya kesilen bir kurbana da katlına bilmekte. Kurban lokmadır, lokma herhangi bir parça yiyecektir, amaç bir parça herhangi bir yiyeceği paylaşmadır. Kurban kesmede şekil değil amaç önemlidir.  Genellikle adak ve cem dolayısıyla kurban/lokma dağıtılır yemek verilir. Köylerde canlar kendileri kurban keserken bugün şehir ortamında, bu işi kasaplar yapmaktadır, veya hazır et alınmaktadır. Alevi-Bektaşilerde kurban adı altında verilen lokma yemekler içeri ve dışarı kurbanları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:
 
 A.İçeri Kurbanı/lokması:
1.Görgü: Cem’de yıllık görgüsü (sorgulanıp, aklanması) yapılan canların verdiği lokmadır.
2.Matem (Aşure): Oniki günlük Matem orucu sonrasında verilen lokma.
3.Düşkün Kaldırma:Alevilik kurallarına aykırı davrandığı için düşkün duruma düşenlerin aklanması için düzenlenen Cemde verilen lokma.     
4:Abdal Musa (Birlik):Yılda bir kez kış aylarında yapılan Abdal Musa Ceminde verilen lokma.
5.Dardan İndirme: Hakka yürüyen bir Alevinin alacak verecek sorununu çözmek için düzenlenen Cemde verilen lokma. 
6.Musahip:Musahiplik tutunma ceminde verilen lokma. 
B.Dışarı Kurban/lokması:
1.Adak Kurbanı:Bir dileğin gerçekleşmesi öncesi veya sonrası verilen lokma.  Daha çok kutsal olarak görülen ziyaretlerin bulunduğu yerlerde verilir.
2.Hızır Orucu:Her yıl 13-14-15 Şubat tarihlerinde tutulan Hızır Orucundan sonra verilen lokma.   
3. Sultan Nevruz Bayramı: Hz. Ali’nin doğum günü olarak kabul edilen Sultan Nevruz Ceminde verilen lokma.   
4.Hıdrellez Bayramı:Her yılın 6 Mayıs’ında Hıdrellez Günü verilen lokma. 
5.Kurban Bayramı: Alevilikte  hac ziyareti ibadeti olmadığı için İslam dininde haç ziyaretinin bitimi ile ilgili yapılan Kurban Bayramı, kurban kesme ve kurban namazı vs. geleneği  yoktur. Fakat zorunlu resmi tatil olduğu için Alevilerde şu veya bu şekilde bayrama katılmaktadır.
 
Kurban olabilen hayvanlar, koç, koyun, keçi, sığır, ve horoz vs.. dir. Kesilecek hayvan hasta sakat kuzulayıcı ve yavru olmamalıdır ihtiyaç dışı cana kıyılmamalıdır, mümkün olduğunca ortaklaşa alınıp, veteriner tarafından kontrol edilip, bayıltarak bir kasap tarafından kesilmelidir. Aleviler genellikle kurbanı, istedikleri bir arzunun yerine geldiğinde kurban keserler. Ayrıca kurban’da esas amaç sevap kazanmak için yapılan niyettir. Kurban kesilirken içten, ne amaçla kesildiğine dair, içten bir dua edilir veya bir Gülbank okunur..   
“Bismişah... Kurbanlarınız kabul, muratlarınız hasıl ola. Her tüyüne bin bir sevap yazıla. Kazalara kalkan, belalara bekçi ola. İsmail Peygamberin kurbanı kabul olduğu gibi, sizin de kurbanlarınız Ulu Dergaha yazıla. Ağzımızın tadını bozmaya. İmam Hüseyin yardımcımız, Bozatlı Hızır gözcümüz ola. Gerçeğe Hü...” 
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]
Gitmek istediğiniz yer: